Як налаштувати AV-ресивер та отримати найкращий звук. Поради журналу What Hi-Fi? для новачків

Posted by admin 16.04.2024 0 Comment(s) Hi-Fi події,

Купуєте новий підсилювач для домашнього кінотеатру? Ось все, що вам потрібно знати!

Кетан Бхарадіа (Ketan Bharadia), What Hi-Fi?

AV-ресивер – це двигун домашнього кінотеатру. Він об’єднує джерела, комплект колонок і те, що ви бачите на екрані. Він привносить магію кіно до вашої оселі, огортаючи вас звуковим ландшафтом гумору, драми, аварій, вибухів і поштовхів.

Але AV-ресивери – це не прості апарати. Якщо ви новачок в AV (аудіо-відео), вам, можливо, буде складно зрозуміти, з чого почати, побачивши велику металеву коробку з безліччю коннекторів та кнопок.

Отже, незалежно від того, чи є у вас вже готовий підсилювач, чи ви тільки хочете його купити, ми раді допомогти вам подолати всі ці труднощі.

Ми дамо поради про те, що слід враховувати при виборі відповідного AV-ресивера, на що звертати увагу при підключенні, розповімо про процес автоматичного калібрування і дамо ще більше порад про те, як досягти максимально можливого від вашого нового підсилювача домашнього кінотеатру. Ви станете професіоналом у найкоротші терміни.

Вибір та купівля AV-ресивера

AV-ресивери можуть здатися складними, але визначити вимоги для покупки нового підсилювача може виявитися простіше, ніж для інших Hi-Fi або AV-компонентів. Зрештою, всі вони виглядають однаково - це завжди міцна прямокутна коробка — принаймні вам не потрібно робити серйозний естетичний вибір, крім хіба що з варіантів: чорний або сріблястий.

Здебільшого, у вашому списку параметрів потрібно врахувати лише три речі: скільки у вас колонок, скільки входів HDMI вам знадобиться і який ваш бюджет?

Визначте, які з'єднання вам знадобляться насамперед

Оскільки ви, як передбачається, вже ухвалили важливе рішення щодо необхідності системи об'ємного звучання у своїй оселі, то ви, ймовірно, вже знаєте, скільки колонок у ній буде, від базової конфігурації 5.1 до повної феєрії Dolby Atmos. Отже, ваш вибір підсилювача багато в чому буде продиктований цим параметром.

Якщо у вас знайшлося місце тільки для п'яти спікерів і сабвуфера (мінімум для правильної системи об'ємного звучання), то вам не потрібно шукати більше, ніж п'ятиканальний AV-ресивер. Якщо ж ви не виключаєте майбутнього розширення — скажімо, додавання кількох тилових каналів об'ємного звучання або, можливо, в якийсь момент вам знадобиться система Atmos — для впевненості в завтрашньому дні варто інвестувати в дев'яти- чи 11-канальний підсилювач.

Думаєте про встановлення системи Atmos із самого початку? По-перше, ми вам заздримо. По-друге, ще раз перевірте, чи підтримує обраний AV-підсилювач звукові доріжки Atmos – для більшості це вже так і є.

Ми також радимо шукати підсилювач, який дозволить підключити чотири колонки Atmos (конфігурація 5.1.4 або 7.1.4), а не дві (5.1.2 або 7.1.2).

Це означає, що вам потрібен дорожчий підсилювач, але воно того варте. Чому? Ми не вважаємо, що двох колонок Atmos достатньо для справжнього ефекту Atmos, тому, якщо ви серйозно ставитеся до отримання вражаючого імерсивного тривимірного звуку, виберіть чотири.

Тепер звернемо увагу на підключення. Переконайтеся, що входів HDMI у вас достатньо, якщо використовуватиметься кілька джерел — програвач Blu-ray, ігрова консоль, телеприставка — і що ці входи підтримують новітні специфікації 8K і HDR, щоб забезпечити певну сумісність на перспективу.

Більшість підсилювачів укомплектовано деякими застарілими аналоговими входами на той випадок, якщо у вас є комплект, що передує HDMI, наприклад, VHS-плеєр.

Ціна, очевидно, також важливий чинник. Зрештою, ви можете купувати лише те, що диктує ваш бюджет, і це навіть полегшує справу.

Загальне практичне правило: у нижній ціновій категорії ви отримаєте базову версію 5.1, кілька входів HDMI та інтернету.

Підніміться до золотої середини - і ви отримаєте всі передові функції AV-ресивера - Wi-Fi, Dolby Atmos, DTS: X, наскрізну передачу HDR 4K (та навіть й 8K), кілька входів HDMI, всі функції потокової передачі музики.

Великі витрати забезпечать усе, що зазначено вище, але з більшою потужністю та масштабністю звучання, більшою кількістю роз'ємів для акустики, більш точним калібруванням звуку та іншими функціями.

Яким є співвідношення витрат? Як приблизний орієнтир, можна вважати, що комплект акустики (колонок) повинен коштувати сумарно в 2-3 рази більше, ніж підключений до них AV-ресивер.

А як щодо решти? Такі функції, як Wi-Fi, Bluetooth, Spotify Connect, Tidal, відтворення DSD, тюнери FM/DAB, потокова передача музики у високій роздільній здатності та мультирум, залежать від особистих переваг (хоча більшість підсилювачів, за винятком найбюджетніших, вже підтримують якщо не все, більшість цих функцій). Тому уважно подивіться специфікації підсилювача, щоб переконатися, що в ньому є все, що вам потрібно.

Вмикаємо все!

Безліч роз'ємів на задній панелі AV-ресивера вищого класу

Ви купили підсилювач – вітаємо! Час до нього все приєднати.

Величезна кількість роз'ємів для підключень на задній панелі будь-якого підсилювача може злякати, але якщо не поспішаючи все правильно підключити за один раз, вам більше ніколи не доведеться до цього повертатися.

Ми рекомендуємо тримати підсилювач вимкненим, коли ви підключаєте до нього колонки, сабвуфер та джерела. Це запобігає будь-яким клацанням, коротким замиканням у ланцюгах і можливим пошкодженням вашої системи.

В більшості (якщо не всіх) апаратів все чітко позначено. Деякі підсилювачі Denon, наприклад, спрощують підключення п'яти (або більше) пар колонок за допомогою кодування кольорів клем. Клеми тилових гучномовців об'ємного звучання, висотних або фронтальних колонок також можна використовувати як клеми для гучномовців Dolby Atmos: вони можуть бути позначені як "assignable (призначаються)", "5.1.2 ch" або "Extra SP".

Термінали колонок на підсилювачах Denon мають зручне колірне кодування.

Якщо ви відтворюватимете контент 4K HDR, зверніть увагу на напис «HDCP2.2» над входами HDMI. У деяких випадках лише пара входів HDMI буде сертифікована HDCP2.2 – переконайтеся, що ви підключили свій програвач 4K Blu-ray саме до них.

Ви також помітите, що кожному входу HDMI призначено джерело: Blu-ray, DVD, CD, Game, CBL/SAT, медіаплеєр тощо. Це не просто дружні необов'язкові поради. Це означає, що виробник подбав про оптимізацію цих входів для конкретних джерел. Наприклад, вхід Blu-ray може забезпечувати найкоротший шлях проходження сигналу до процесора і, таким чином, якість відтворення.

Ще два підключення, про які варто поговорити: ми рекомендували б по можливості використовувати дротове з'єднання Ethernet, оскільки воно більш стабільне і надійне, ніж Wi-Fi.

А порт USB попереду? Він відтворюватиме медіафайли з USB-накопичувача, але ми вважаємо його корисним також для заряджання смартфонів (якщо це дозволяє підсилювач).

Калібрування

Завжди запускайте автокалібрування, щоб налаштувати підсилювач домашнього кінотеатру

Це найдовша і найскладніша частина налаштування вашого AV-ресивера.

Більшість AV-ресиверів поставляються із вбудованим мікрофоном. Підключіть його та запустіть автокалібрування — він виміряє параметри ваших колонок та вашої кімнати, встановить відстані та рівні гучності і, у разі більш витончених (читай: дорожчих) систем калібрування підсилювачів, оптимізує роботу всього комплекту колонок, відповідаючи акустичним умовам.

Ми рекомендуємо запускати автокалібрування одразу після підключення всього — чим раніше ви його застосуєте, тим раніше ви зможете почати слухати свій новий домашній кінотеатр.

Крім того, доки не буде виконано калібрування, система не звучатиме правильно. Після того, як мікрофон підключений, просто досконально дотримуйтесь інструкцій на екрані і дозвольте калібруванню йти своєю чергою. Деякі моделі потребують всього кілька секунд, тоді як іншим може знадобитися більше п'яти хвилин, тому що вони проводять кілька вимірювань. Можливо, в очікуванні на результат варто піти заварити чашку чаю.

Якщо у вас встановлено колонки Dolby Atmos, вам необхідно буде повідомити про це підсилювач перед калібруванням.

Зайдіть в ручні налаштування акустики (можливо, доведеться поритися в підпунктах меню), щоб повідомити підсилювач, якщо до нього підключені спрямовані вгору або встановлені вгорі колонки з підтримкою Atmos тоді він зможе відкалібрувати їх відповідно. Підсилювач може запросити висоту стелі в кімнаті – тримайте рулетку під рукою.

Вам також потрібно буде повідомити підсилювач, чи використовуєте ви один або два сабвуфери. Встановіть регулятор гучності сабвуфера приблизно на половині, запустіть калібрування, а потім відрегулюйте відповідно до того, як він звучить, надто низько (або недостатньо низько) при відтворенні відео.

Якщо калібрування виявляє несправність однієї з колонок під час вимірювань (або колонка не розпізнається, хоча і присутня), двічі перевірте, що вона підключена до роз'єму правильно — іноді таке буває, якщо в колонці «переплутано фазу» — провідники треба буде поміняти місцями.

Варто вручну перевірити налаштування колонки в меню

Більшість сучасних систем калібрування доволі точні, але завжди варто покопирсатися в ручних налаштуваннях, щоб двічі перевірити відстані та рівні та за необхідності скоригувати результати. Довіртеся своїм вухам: якщо це звучить неправильно, мабуть, так воно і є, відтак будьте наполегливими.

Головне, що треба відкоригувати, — це випадок, коли підсилювач не розпізнав, чи великі у вас колонки, чи маленькі (таке трапляється часто).

Ви навіть можете стати занудою, як ми, і відрегулювати рівні гучності колонок за допомогою вимірювача звукового тиску (або використовувати еквівалентну програму для смартфона — вона дійсно працює).

Якщо ви коли-небудь заміните комплект колонок, зміните їх розташування або пересунете меблі в кімнаті, вам доведеться знову виконати калібрування. Тож не загубіть свій вимірювальний мікрофон.

Ми також пропонуємо повернутися в меню та вручну вимкнути будь-яке стиснення динамічного діапазону (іноді зване DRC) у меню. Воно зменшує динамічний діапазон підсилювача та дійсно підходить для прослуховування вночі, коли будь-які гучні звуки дратують сусідів. Якщо ви збираєтеся дивитися фільми, в основному, у більш загальноприйнятий час, адже вам захочеться почути саундтрек у всій красі, вірно?

Варто додати, що, наприклад, актуальні AV-ресивери мають достатньо обчислювальної потужності, щоб підтримувати як корекцію Audyssey MultEQ XT32 (яку, як приклад, ми показували вище), так і корекцію приміщення Dirac Live, доступну, наприклад через платне оновлення в моделях Denon та Marantz. Другий «просунутий» варіант програмного забезпечення ставиться до рум-корекції «прискіпливіше», але гарантувати, що результати будуть набагато кращими, важкувато — адже такі налаштування дуже індивідуальні і залежать від багатьох факторів.

Режими об'ємного звуку та DSP

Досягши повного калібрування, готові почати відтворення на своєму 4K Blu-ray, ви можете помітити ще пару опцій: режими об'ємного звуку і DSP.

DSP (цифрова обробка звуку) може змінюватись від режимів обробки Dolby або DTS до спеціальних режимів Drama/Sci-Fi/Adventure/Game, які посилюють певні аспекти звуку. Ви навіть можете насолодитися й химернішими ефектами, що імітують акустику собору, концертного залу, джаз-клубу Нью-Йорка або театру Roxy у Лос-Анджелесі.

З цими останніми налаштуваннями можна весело погратись.

Але оскільки ми вважаємо за краще не дуже сильно фарбувати звуковий сигнал (або взагалі не втручатися в нього), ми збираємося зосередитися тільки на декількох аудіорежимах, які ставлять якість звуку в основу. Зверніть увагу на "straight (рівний)", "direct (прямий)" або "pure direct (чистий прямий)" режими підсилювача, вони, зазвичай, забезпечують найчистіший сигнал від входу до виходу.

Ці режими відрізняються в залежності від виробника, але, як правило, вони відключають будь-яку частину схеми, яка не потрібна, тим самим зменшуючи спотворення та позбавляючись будь-яких перешкод. Все задля збереження якомога чистішого шляху проходження сигналу.

З іншого боку, вам може знадобитися спеціальний режим відтворення звукових доріжок Dolby Atmos або DTS:X (які на дисках Blu-ray накладаються поверх стандартної звукової доріжки 5.1 або 7.1).

І ще одне: якщо через підсилювач ви дивитиметися/слухатимете різноманітний контент — фільми, спорт, відеоігри, стереомузику, — варто налаштувати пресети для кожного варіанту. Особливий режим кіно – для фільмів, двоканальний стереорежим – лише для музики, ще один DSP – для ігор. Це позбавить вас необхідності постійно змінювати налаштування звуку.

Натисніть кнопку «PLAY»

Коли ми тестуємо AV-ресивер, ми даємо йому «прогрітися» (тобто залишаємо його включеним на день чи два), щоб досягти найкращого звучання перед будь-яким серйозним прослуховуванням. У міру використання свого підсилювача ви виявите, що чим більше ви його слухаєте, тим краще він звучить.

Отже, чого ж ви чекаєте? Подивіться свій улюблений фільм, перекусіть та насолоджуйтесь новим, ідеально налаштованим домашнім кінотеатром.

Перш ніж продовжувати, ось кілька загальних порад

- AV-ресивери – це великі та важкі апарати, тому залиште для підсилювача достатньо місця на AV-стійці.

- Переконайтеся, що він добре вентилюється, тому що він може нагріватися під час роботи.

- Щоб покращити якість звуку, тримайте дисплей вимкненим.

- Програми для смартфонів можуть бути гарними, але ми віддаємо перевагу надійному фізичному пульту дистанційного керування. Бонусні бали, якщо пульт обладнаний підсвічуванням.

- Перегляньте кожну окрему папку та підпапку в меню підсилювача - ви знайдете безліч корисних налаштувань, захованих подалі.

- Щоб отримати максимум від вашої системи, використовуйте якісні акустичні кабелі та кабелі HDMI.

- Постарайтеся, щоб усі кабелі динаміків не надто переплуталися один з одним, щоб зменшити будь-які перешкоди.

- Регулярно перевіряйте наявність оновлень програмного забезпечення.

- Не звертайте уваги на номінальну потужність, вказану виробником. Кожен виробник вимірює її по-своєму, тому результати можуть вводити в оману. Може виникнути спокуса обрати найбільше значення (наприклад, 200 Вт на канал), але номінальна потужність AV-ресивера не надто точно відбиває його можливості.

Головна порада: перш ніж ви сядете насолоджуватися переглядом фільмів, увімкніть AV-ресивер приблизно за півгодини, щоб дати йому прогрітися — він зазвучить значно краще, ніж якби ви запустили його холодним.

Також вам буде цікаво: Відеопроектор JVC LX-UH1 – зробити щасливим будь-якого любителя кіно. Огляд

Приєднуйтесь до telegram-чату, де всі свої, і де можна поспілкуватись у будь-який час!

Leave a Comment