Огляд кінотеатрального 4К DLP-проектора JVC LX-UH1

Posted by admin 07.07.2022 0 Comment(s) Hi-Fi події,

Тест проектора початкового рівня від JVC!

Корпус

Корпус проектора виготовлений переважно з матового пластика і тільки увігнута поверхня спереду дзеркально-гладка. У цілому корпус немаркий. Білий колір дозволяє проектору бути не дуже помітним під стелею у звичайною кімнаті. Є ще різновид проектора LX-UH1 у чорному корпусі, який більше підходить для домашнього кінотеатру, розташованого в приміщенні зі спеціальним затемненням:

На верхній панелі знаходяться регулятори зсуву об'єктиву, а також контрольна панель з напівпрозорим віконцем ІЧ-приймача, кнопками і індикаторами стану.

Частина верхньої панелі знімається, відкриваючи доступ до відсіку лампи (фіксуючий кришку, гвинт захований за заглушкою). Для заміни лампи проектор не потрібно демонтувати зі стельового кронштейну.

Інтерфейсні роз'єми вміщені в неглибоку нішу на задній панелі.

На вертикальній площині цієї ніши наклеєний лист міцного пластика - металеві края роз'ємів видимих подряпин на ньому не залишають, _ проте його немає біля роз'ємів HDMI та Mini-USB. Підписи до роз'ємів добре читаються тільки при косому падінні світла. Також на задній панелі можна знайти роз'єм живлення і роз'єм для кенсінгтонського замку. Забірна решітка вентиляції знаходиться на лівому боці. Фільтра від пилу у проекторі немає, що, втім, типово для сучасних DLP-проекторів.

На стику днища і правого боку є ніша з перемичкою з пластика, за яку проектор можна пристебнути до чогось масивного, щоб не вкрали. Гаряче повітря видувається праворуч через решітку на правому боці.

Другий ІЧ-приймач - на передній панелі за напівпрозорим круглим віконцем.

На днищі є три ніжки зі заокругленими гумовими підошвами. Дві з них викручуються з корпуса (ліва приблизно на 15 мм, передня - на 25 мм, пластикові гвинтові стійки), що дозволяє усувати невеликий перекіс при розміщення проектора на горизонтальну поверхню та/або підняти передню частину. У днищі проектора зроблено 3 металеві втулки з різьбленням, що призначені для монтажу на стельовому кронштейні. Також є незрозумілого призначення невелика дужка з пластика.

Поставляється проектор JVC у відносно невеликій коробці з прорізними ручками по боках.

Пульт

Корпус ІЧ-пульта дистанційного управління виготовлений з чорного матового пластика. Зверху наклеєна пластина з міцного пластика з фактурною поверхнею. Пульт товстуватий, тому в руці лежить не дуже зручно. Кнопки не дуже дрібні (вони з гумоподібного матеріалу), підписи читані. Кнопок небагато. Хід кнопок недовгий, при спрацьовуванні кнопок лунає виражене клацання. У задньому торці пульта є гніздо мініджек 3,5 мм, яке зазвичай використовується для провідного підключення пульта до проектору, але в даному випадку на проекторі немає відповідного роз'єму. Є достатньо яскраве синє світлодіодне підсвічування, що вмикається при натисканні на кнопку підсвічування (Light), що незручно, до того ж ця кнопка в темряві не фосфоресціює, як це буває. Вимикається підсвічування через 10 секунд після останнього натискання на кнопки пульта.

Живиться пульт від двох елементів живлення AA, які включені у комплект поставки.

Комутація

Проектор оснащений двома HDMI-входами і єдиним аналоговим відеовходом - VGA. Входи HDMI нерівнозначні, HDMI1 (мабуть, версії 2.0) підтримує HDCP 2.2. З практичної крапки зору це означає, що він підтримує не просто відеосигнал з роздільною здатністю 4К, а й з максимально можливою чіткістю кольорів (кодування кольору 4:4:4) при частоті 60 кадр/с. Є автоматичне виявлення сигналу на входах (його можна відключити), хоча під час тестування на вхід VGA проектор сам не переключився. Вхід управління екрану з електроприводом можна підключити до роз'єму 12V Trigger тоді, якщо буде включена опція Тригер 12 В, екран буде автоматично розгортатися при включенні проектора. Інтерфейс RS-232 призначений для дистанційного управління проектору, але подробиць ми не знайшли. Роз'єм USB типу A призначений тільки для підживлення зовнішніх пристроїв (заявлено, що видає до 1,5 А), наприклад, його можна, можливо використовувати для живлення бездротових приймачів або мікрокомп'ютерів, підключених до HDMI. Роз'єм Mini-USB використовується в сервісних цілях, для оновлення мікропрограми зокрема. Стереоскопічний режим даним проектором не підтримується.

Меню та локалізація

Меню суворе, воно має чорно-сіро-біле оформлення з помаранчевим акцентом. Шрифт меню достатньо великий і легкочитаний.

Налаштувань не дуже багато. Навігація зручна, списки зациклено, що прискорює навігацію. Таймаут автоматичного виходу з меню налаштовується аж до відключення. Є можливість вибрати розташування меню на екрані. Самий нижній рядок містить підказку по функцям однієї-двох кнопок. При на налаштуванні деяких параметрів, що впливають на зображення, на екран виводиться мінімум інформації - тільки назва налаштування, повзунок і поточне значення, що полегшує оцінку внесених змін картинки (білий прямокутник - це вся область висновку зображення).

Управління проекцією

Фокусування зображення на екрані здійснюються обертанням зовнішнього кільця на об'єктиві, а регулювання фокусної відстані - важелем поряд. Два регулятора на верхній панелі дозволяють зміщувати межі проекції так, що малюнок зміщується максимум на 60% від висоти проекції вгору і вниз по вертикалі і на 23% від ширини проекції праворуч і вліво по горизонталі.

Регулятори відносно тугі, обертати їх виходить тільки повільно, ​​утримуючи двома пальцями. Для полегшення налаштування проекції можна кнопкою пульта або з меню вивести на екран тестовий шаблон. Є кілька режимів трансформації - достатньо, щоб привести в відповідність формат області проекції і поширені формати відео.

Окрема налаштування впливає на обрізання країв, вона дозволяє трохи збільшити картинку так_ що вихідне зображення по периметру виходить за область проекції. Кнопка Hide на пульті тимчасово зупиняє проекцію зображення. У меню вибирається тип проекції (фронтальна / на просвіт, звичайне / стельове кріплення). Проектор середньофокусний, тому його можна, можливо розміщувати на рівні переднього ряду глядачів або за ним.

Налаштування зображення

На картинку великий вплив має профіль зображення (список ТТ), тому починати налаштування має сенс з вибору того профілю, який краще підходить під поточні умови.

За основу для одного з двох користувальницьких профілів (ім'я їм можна поставити своє) можна взяти один з трьох вбудованих профілів.

Далі налаштуваннями можна підправити баланс кольору та яскравості, ступінь підвищення контурної різкості і т.д.

Додаткові можливості

Є функція автоматичного включення при подачі енергії, таймер на вимкнення при відсутності сигналу, блокування кнопок на корпусі, крім кнопки включення/вимкнення і захист паролем. Входам можна поставити свої імена.

Вимірювання характеристик яскравості та споживання електроенергії

Вимірювання світлового потоку, контрастності і рівномірності освітлення проводились по методиці ANSI.

Для коректного порівняння даного проектора з іншими, що мають фіксоване становище об'єктиву, вимірювання проводились при зрушенні об'єктиву так, що низ зображення знаходився приблизно на осі об'єктиву. Результати вимірів (якщо не вказано інше, то встановлено мінімальна фокусна відстань, лампа включена на високу яскравість, обраний профіль Dynamic та відключена динамічна діафрагма):

Режим

Світловий потік

1900 лм

Економічний

1300 лм

Рівномірність

+11%, −18%

Контрастність

450:1

Максимальний світловий потік трохи нижче паспортного значення (заявлено 2000 лм). Рівномірність освітленості для проектора хороша. Контрастність для DLP-проектора нормальна. Також ми виміряли контрастність, вимірюючи освітленість в центрі екрану для білого і чорного поля, т.з. контрастність full on/full off.

Режим

Контраст full on/full off

960:1

Авт. діафрагма = Низький.

1350:1

Авт. діафрагма = Вис

5250:1

Максимальна фокусна відстань

1250:1

Контрастність full on/full off типова для сучасних DLP-проекторів, вона зменшується в режимах з корекцією кольору і збільшується при збільшенні фокусної відстані та/або виборі режимів з динамічним регулюванням діафрагми. У останньому варіанті таке управління світловим потоком анітрохи не впливає на реальний контраст в кадрі, але сприйняття темних сцен може покращуватися.

Нижче наведено графік залежності яскравості від часу при перемиканні з виводу чорного поля на вивід білого поля після 5-секундного періоду вививоду чорного поля для випадку, коли режим з динамічним управлінням діафрагми вимкнено і для двох варіантів його роботи:

Графіки зростання яскравості при перемиканні з чорного поля на біле при Авт. діафрагмі = Вимк., Низьк. і Вис. Для наочності графіки згладжені.

Видно, що підстроювання діафрагми виконується відносно швидко, приблизно за 0,5 с.

Проектор оснащений світлофільтром з шістьма сегментами із повторюваної тріади червоного, зеленого і синього кольорів. Яскравість білого поля трохи підвищується за рахунок використання проміжків між сегментами.

Зрозуміло, збільшення яскравості білого щодо кольорових ділянок зображення злегка погіршує яскравий баланс. Судячи по графікам яскравості від часу, частота чергування сегментів складає 240 Гц при кадровий розгортці в 60 Гц, т.е. світлофільтр має швидкість 4×. У режимі 24p частота чергування сегментів також дорівнює 240 Гц. Ефект «веселки» є, але помітний несильно. Як і во всіх DLP-проекторах для формування темних відтінків використовується динамічне змішування кольорів (дизеринг).

Реальна гама-крива залежить від налаштування Виберіть гаму. Числові значення цього налаштування близькі до показників апроксимуючої статечної функції. У випадку Пріоритет контр. трохи занижується яскравість в тінях і завищується в світлах, у випадку Пріоритет яскравості малюнок світліше в середніх по яскравості тонах, а в випадку HLG - розтягнутий діапазон в тінях:

Графік нижче показує приріст (не абсолютне значення!) яскравості між сусідніми напівтонами, отриманий при послідовному висновку 256 відтінків сірого (від 0, 0, 0 до 255, 255, 255 ) у випадку Виберіть гаму = 2.2:

З графіка слідує, зростання приросту яскравості більш-менш рівномірний, і кожен наступний відтінок значимо яскравіше попереднього. У том числі і в близькому до чорного діапазоні:

Реальна гама-крива краще всього апроксимується статечною функцією з показником 2,24, що трохи вище стандартного значення 2.2, при цьому реальна гама-крива трохи відхиляється від статечної залежності:

Звукові характеристики та споживання електроенергії

Увага! Наведені значення рівня звукового тиску від системи охолодження отримані по нашої методиці і їх не можна безпосередньо порівнювати з паспортними даними проектора.

Режим

Рівень шуму, дБА

Суб'єктивна оцінка

Потужність, що споживається від мережі, Вт

Висока яскравість + e-shift

36,8

Тихо

307

Висока яскравість

34,0

Дуже тихо

Низька

e-shift

35,9

Тихо

23

Яскравість

+

297

221

За кінотеатральним мірками якщо не включати функцію збільшення розподільної здатності (e-shift), то проектор навіть в режимі високої яскравості є дуже тихим пристроєм. Шум рівномірний і не дратує. Динамічна діафрагма працює неголосно. Однак навіть в режимі з високою яскравістю на тлі роботи системи охолодження можна виділити характерне дзижчання під час регулювання світлового потоку за допомогою діафрагми. Увімкнення e-shift помітно збільшує шум, при цьому з'являється не дуже приємне гудіння.

Тестування відеотракту

VGA-підключення

При VGA-підключенні підтримується роздільна здатність 1920 на 1080 пікселів при 60 Гц кадровій частоті. Зображення чітке, вертикальні кольорові лінії завтовшки в один піксель виводяться без втрати чіткості кольорів. Відтінки за шкалою сірого різняться від 1 до 255. Результат автоматичною підстроювання під параметри VGA-сигналу не потребує ручної корекції. У цілому якість дуже добра, цей тип підключення цілком може використовуватися і в якості основного, якщо не потрібно роздільна здатність 4К.

HDMI-підключення до компьютера

За таким способом підключення до порту HDMI1 та у випадку підходящої відеокарти (ми використовували відеокарту MSI GeForce (GTX 1070 Gaming X 8G) підтримується режим аж до 3840 на 2160 пікселів та 60 Гц кадрової частоти при кодування кольору 4:4:4 (тобто без зниження колірної роздільності) з глибиною 8 біт на колір. Біле поле виглядає рівномірно освітленим, кольорових розлучень ні. Рівномірність чорного поля хороша, відблисків на ньому немає. Геометрія майже ідеальна, тільки при вертикальному зрушенні довгий далекий від осі об'єктиву край проекції прогинається всередину десь на 3 мм при близько 2 м ширині. Чіткість висока. Хроматичних аберацій практично немає (тільки по кутах можна помітити бліду кайму завтовшки порядку 1/3 пікселя у кордонів контрастних об'єктів). Рівномірність фокусування дуже хороша.

HDMI-підключення до побутового плеєра

В даному випадку HDMI підключення тестувалося при підключенні до Blu-ray-плеєра Sony BDP-S300. Підтримуються режими 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i та [email protected]/50/60 Гц. Кольори правильні, слабкі градації відтінків в тінях і на світлих ділянках зображення добре різняться. У випадку сигналу 1080p при 24 кадр/с кадри виводяться з чергуванням тривалості 1:1. Яскрава і колірна чіткість завжди висока і визначається тільки типом відеосигналу.

Функції обробки відеосигналу

У випадку черезрядкових сигналів тільки для нерухомих частин зображення (що співпадають для суміжних кадрів) виконується «чесний» деінтерлейсинг, а ті, що міняються - виводяться по полям. Є згладжування зубчастих діагональних кордонів об'єктів, що рухаються  випадку черезрядкового відеосигналу.

У даному проекторі є функція збільшення роздільної здатності щодо фізичної роздільної здатності матриці. Вона має фірмову назву e-shift. У цьому режимі кожен початковий кадр спочатку масштабується (якщо це потрібно) до роздільної здатності 4К, потім розбивається на чотири підкадра з роздільною здатністю 1920×1080 пікселів (це фізичне розширення матриці), які виводяться послідовно з частотою 240 Гц зі зрушенням на 0,5 пікселя першого підкадра вгору, другого _ вправо, третього _ вниз і четвертого - вліво. Таким чином, з частотою 60 Гц формується зображення, роздільна здатність якого умовно у 4 рази вище дозволу матриці DMD. Відповідний набір мікросхем розроблений компанією Texas Instruments, нею ж здійснюється підтримка розробників, які впроваджують цю технологію в проекційні системи. Подібні технології застосовуються і в випадку проекторів з РК-матрицями (просвітними і на відображення).

Результуюче зображення не має істинної роздільної здатності 4К, так як пікселі підкадрів частково накладаються друг на друга, що знижує підсумкову чіткість сформованого кадру. Тим не менше позитивний ефект є, зображення стає більш «аналоговим», так як практично зникає і так ледве помітна піксельна решітка, при цьому деталізація зростає, наприклад, дрібний текст стає більше читаним. Це підтверджують наведені нижче фрагменти зображення з вимкненим і включеним режимом збільшення роздільної здатності до 4К при вихідному сигналі 4К:

Функция e-shift вимкнена

Функція e-shift увімкнена

Результат дуже хороший. Якщо це і не справжнє 4К-зображення, то щось дуже близьке до нього. Однак нагадаємо, про збільшення рівня шуму при роботі e-shift, також відключення e-shift не зовсім передбачуваним чином впливає на доступність налаштувань. Якщо потрібно вимкнути e-shift, то краще спочатку вибрати потрібний профіль зображення в налаштуваннях проектора, а вже потім вимкнути дану функцію.

Можливість роботи з джерелом сигналу HDR ми перевірили при підключенні до персонального комп'ютера під керуванням Microsoft Windows 10 з зазначеною вище відеокартою:

У даному випадку доступним виявилося тільки 8-бітне подання кольору з динамічним підвищенням бітності, проте результат все одно хороший, градацій відтінків більше, ніж у випадку 8-бітного кольору, кольори у контенту HDR яскраві.

Определение времени отклика и задержки вывода

Мы определяли полную задержку вывода от переключения страниц видеобуфера до начала вывода изображения на экран. Для сигналов 1080p при 60 Гц кадровой частоты эта полная задержка вывода изображения составила порядка 40 мс. Такая задержка может быть будет чувствоваться в очень динамичных играх (да и то вряд ли), но не при работе за компьютером. Включение e-shift увеличивает задержку примерно на 10 мс.

Визначення часу відгуку та затримки виводу

Для оцінки якості кольоропередачі ми використовували спектрофотометр i1Pro 2 і комплект програм Argyll CMS (1.5.0).

Колірне охоплення практично не залежить від поточного поєднання налаштувань і він близький до sRGB:

У випадку контенту з охопленням sRGB кольори мають природну насиченість. Нижче наведено спектри білого поля (біла лінія), накладені на спектри червоного, зеленого і синього полів (лінії відповідних кольрів) при виборі самого яскравого вбудованого профілю Dynamic:

І для профілю Natural:

Видно, що у випадку профілю Dynamic яскравість білого трохи перевищує яскравість основних кольорів в синій області спектра. У випадку профілю Natural яскравість білого трохи завищена в червоний області. Зазначимо, що в цілому це типові спектри для проекторів з джерелом світла у вигляді ртутний лампи високого тиску.

Графіки нижче показують колірну температуру на різних ділянках шкали сірого і відхилення від спектру абсолютно чорного тіла (параметр ΔE) для самого яскравого режиму (вибраний профіль Dynamic) та для профілю Natural для двох варіантів профілю колірної температури (Низька і Норм.). Вкажемо, що близький до чорного діапазон можна не враховувати, так як в ньому кольоропередача не так важлива, а похибка вимірювання колірних характеристик висока.

Дисбаланс відтінків навіть у випадку самого яскравого режиму не дуже великий. Вибір профілю Natural та варіанти Норм. для колірної температури зі споживчої крапки зору вже забезпечує гарну якість кольоропередачі, так как колірна температура достатньо близька до стандартних 6500 К абсолютно чорного тіла, а ΔE на більшій частині шкали сірого нижче 10 одиниць, при цьому обидва параметри не дуже змінюються від відтінку до відтінку - це позитивно позначається на візуальній оцінці колірного балансу. Зрозуміло, що точніше налаштована кольоропередача, то нижча яскравість і контраст. Тут доведеться вибирати, що важливіше.

Висновки

За сукупністю характеристик JVC LX-UH1 можна рекомендувати до використання у складі домашнього просунутого кінотеатру. У випадку контенту 4К проектор забезпечить роздільну здатність зображення, близького до Ultra HD, а більш доступний контент Full HD на цьому проекторі виводиться зі зменшеною пікселізацією, майже в аналоговому вигляді. Не виключено використання JVC LX-UH1 як розважального, тобто для перегляду фотографій, відеозйомок і телепередач, а також для ігор на невеликому екрані в умовах неповного затемнення приміщення, оскільки в яскравому режимі світловий потік досягає майже 2000 лм.

Переваги

 • Динамічне збільшення дозволу до 4К
 • Підтримка роздільної здатності 4К/60p та HDR на вході
 • Хороша якість кольору
 • Правильний вид світлофільтру
 • Тиха робота (якщо не включати e-shift)
 • Регульований вертикальний та горизонтальний зсув об'єктива
 • Мінімальні геометричні спотворення проекції
 • Пульт дистанційного керування з підсвічуванням
 • Зручне меню
 • Функції захисту від крадіжки та несанкціонованого використання

Недоліки

 • Помітне збільшення шуму під час увімкнення e-shift
 • Незручне включення підсвічування біля пульта дистанційного керування

Насамкінець пропонуємо подивитися наш відеоогляд проектора JVC LX-UH1W:

Leave a Comment