Тест підлогової акустики DALI Oberon 9: треба піддати басу. Але зробити це витончено

Posted by admin 13.07.2022 0 Comment(s) Hi-Fi події,

Лінійка Oberon дебютувала три роки тому, і в ній компанія DALI постаралася втілити концепцію доступного кожному хайфаю. Витівка вдалася: лінійка виявилася дуже популярною у всьому світі.

Вона прийшла на зміну серії Zensor і стала ще однією вхідною точкою у світ якісного звуку в ієрархії DALI, пропонуючи при цьому частину технологій зі старших лінійок. Однією з таких технологій є матеріал SMC, який використовується в магнітній системі.

За час свого існування лінійка Oberon розросла, обзавелася активними версіями, а рік тому анонсували і новий флагман — модель Oberon 9. Історія її появи, як здається на перший погляд, досить проста: взяли Oberon 7, трохи роздмухали в усіх напрямках, збільшили динаміки, перетасували їх на передній панелі і додали басовик. Вуаля - з'явилися DALI для тих, кому потрібно багато звуку за мало грошей.

Поруч стоять Opticon 6 MK 2

Старий новий друг

Самі по собі Oberon 9 у категорію компактних напільників при висоті 117 см не потрапляють — а з урахуванням того, що вони вшир і в глибину теж стали більшими відносно Oberon 7, аж на 6 см (а важать так і взагалі в 2,5 рази більше), можна сміливо сказати, що колонки вийшли більшими. Але шафами назвати їх не можна: непомітний скандинавський дизайн, що поєднує в собі вініл під ясен і чорну матову плівку, не рясніє кричущими деталями, які привертають увагу до габаритів. Немає якихось додаткових пластин, гвинтиків, планок, чогось, що відволікало б, — усе гранично функціональне.

Захисна решітка, що йде в комплекті, закриває тільки динаміки, залишаючи нижню частину фронтальної панелі на увазі - і так, кріпиться вона на штирях, як і у всіх колонках серії Oberon. Ззаду під фазоінвертором знаходяться невелика табличка з назвою моделі та пара клем, встановлених під кутом – ніякого бівайрингу чи біампінгу.

Індекс у назві вказує на діаметр басових динаміків — тут стоять два 9-дюймові випромінювачі. Середньочастотник – 7-дюймовий – посунули вище, розмістили над твітером. У підсумку вийшли чесні три смуги, а твітер не задертий вгору - знаходиться приблизно на рівні вух, якщо сидіти у зручному низенькому кріслі.

Фазоінверторів у Oberon 9 два, на задній стінці один ближче до нижньої частини корпусу, другий же знаходиться якраз навпроти верхнього басовика. Весь корпус стійко стоїть на широкій, трохи вигнутій алюмінієвій основі.

Про всі технологічні особливості лінійки Oberon ми розповідали не раз — і Oberon 9 у цьому від молодших побратимів не відрізняються. Дифузори СЧ- і НЧ-динаміків за доброю традицією виготовлені з фірмової целюлозної маси з додаванням деревних волокон і мають через це теплий шоколадний відтінок зі світлими прожилками. Фазовирівнюючих або пилозахисних куль у них немає - це практично рівні чашки.

Твітер сяє, ніби металевий, але насправді він тканинний із просоченням

Твітер великий, 29 мм, вписаний у сріблясте кільце з насічками — і самі габарити, і це кільце покращують дисперсію. Грати він починає досить високо – частота розділу кросовера аж 3,4 кГц.

Середньочастотник, на відміну від аналогічних динаміків, встановлених в Oberon 7, грає в закритому обсязі, і для цього його параметри довелося трохи оптимізувати, та й працює він із 780 Гц. Але найцікавіше це басовики.

Таких динаміків у DALI не було - їх розробили спеціально для Oberon 9. Це найбільший динамік з тих, що зараз у принципі випускає DALI для акустики (навіть у Epicon стоять 8-дюймові випромінювачі). Кожен із двох басовиків працює у своєму обсязі — звідси й два фазоінвертори. Внутрішній об'єм розділений для двох динаміків похилою перегородкою, яка ще й жорсткість корпусу підвищує.

Динаміки з фірмовим м'яким магнітним компаундом SMC відрізняються від серії до серії. Якщо у старших DALI він використовується в магнітній системі практично повністю, то серія Oberon удостоїлася вставки під звуковою котушкою на керні. І з погляду фізики ефект все одно є: послаблюються вихрові струми та знижується рівень третьої гармоніки.

Загалом, у DALI, розробляючи Oberon 9, не просто збільшили Oberon 7 у всіх напрямках - а підійшли до випуску флагманської моделі початкової серії дуже ретельно.

Балет слонів

Ті, хто знайомий з технікою DALI, знають, що навіть моделі з лінійки Oberon, незважаючи на наявність лише одного твітера, є акустикою, що приділяє максимум уваги високочастотному діапазону. Це фірмова особливість бренду, що ідеально вписується в сучасний тренд на яскравий верх (а, може, навіть форсувала його свого часу).

За що багато хто полюбив лінійку Oberon? За поєднання фірмової витонченості, що вже проявляється у характеру і технологічності з доступною вартістю і сумісністю до різного посилення. Ми свого часу протестували все, що до цієї серії входить, тільки домашній кінотеатр, хіба що, не випробували (а для нього, до речі, Oberon 9 на фронти має непогано підійти).

І дев'ятки в плані характеру чудово вписуються в лінійку Oberon — на місці і витонченість, і доступність, і достатня індиферентність по відношенню до посилення, але вони пропонують ще щось: різноманітність.

Ці DALI трохи менше DALI за рахунок більш могутнього басу, який акуратно відтіняє верх, що залишився яскравим і живим. Передозування порожніми, штучно роздутими низами немає - масивність у тому ж нижньому регістрі фортепіано цілком відчутна, контрабас могутній і тактильний, але вони не заважають гратися високим нотам десь на своєму власному шарі, ніяк його не закриваючи.

Заради цих басовиків все й починалося

Великі, масивні Oberon 9 стояли в досить тісному шоурумі, але при цьому не гули, хоча у них для цього були всі умови та причини: і з боків місця не так вже й багато, і ззаду їм дісталося буквально півметра вільного простору.

Так, на Bohren und der Club of Gore та Fogh Depot звук намагався вповзти у бік гулу, але вчасно спохоплювався і не провалювався у прірву до кінця, а швидко з неї вибирався. Контроль не втратив. Бас залишився керованим і при цьому обволікаюче-м'яким. З менш вимогливими жанрами не було проблем.

З Oberon 9 я згадала, за що полюбила псай-транс і драм-н-бейс: за щільний ритм, що вбуравлюється в тіло, і переливчасті деталі, що тішать душу, на високих частотах. І домогтися того, щоб одне не переважувало інше, дуже складно: або бас забарвлює собою все, або залишається надмірно м'якотілим на тлі пронизливо чистого верху. А в Oberon 9 вдалося залишити фірмову далеку витонченість, яка текстурує високі частоти, але при цьому піддати маси.

Щоправда, якщо маса є, то до швидкості її відпрацювання виникають питання. За дуже спритними треками акустика не встигає, ритм стає згладженішим, тому, наприклад, ту ж «BFG Division» із саундтреку «DOOM» відіграти з потрібною дискретністю їм складно. А ось треки на кшталт Disintegrate Slowly від The ​​Glitch Mob або Heavyweight від Infected Mushroom вже проблем не викликають.

Дуже цікавий ефект я отримала на The Fragile Nine Inch Nails: таке відчуття, ніби Oberon 9 додали в голос Трента Резнера трохи вібрато, за рахунок чого він став здаватися більш об'ємним. Швидше за все, у цьому їм ще допомогло і приміщення, але композиції така обробка непогано підійшла.

З голосами історія типова для DALI: жваво, дзвінко, яскраво та чисто, вокал на своєму місці, відіграється чітко, з необхідною кількістю повітря. На сцені, що малюється акустикою, вони знаходяться врівень із загальним міксом, добре в нього вплітаються, залишаються фактурними. Сама сцена — швидше за все, через приміщення — видалася більш скупченою та камерною, ніж треба. Масштабні оркестрові композиції, які хотілося б випустити на волю, ніби грали у невеликому концертному залі, втрачаючи грандіозність. Шумні нейрофанкові та індастріальні треки через це перетворювалися на масивну стіну звуку, позбавляючись деяких подробиць. Цим стовпчикам явно потрібно більше місця.

І нашим, і вашим

Навіть у таких умовах Oberon 9 здалися мені одними з найживіших DALI. Відмінне поєднання фірмової акуратної, досить елегантної та яскравої подачі з суворим басом зробило акустику більш збалансованою, а тому й універсальнішою. Звуку багато, і він може вдрукувати діафрагму в хребет, але фамільна витонченість не дає йому остаточно піти врознос. Добре записана електронна музика, джаз, багатий на контрабаси і саксофони, щось гнітюче-повільне або, навпаки, маршово-наполегливе — діапазон жанрів, у яких Oberon 9 добре себе проявляють, досить широкий.

І не можна сказати, що вони є серйозним навантаженням для підсилювача. Але найголовніше, що їм потрібне — це місце. Акустика все-таки вийшла великою, повітря дев'ятидюймові басовики ганяють активно, тож і простору їм слід дати більше. Тоді і сцена стане фактурнішою, і звук набуде більше обсягу.

В іншому ж у DALI вдалося створити акустику з великим звуком, яку можна слухати годинами і не втомлюватися - саме через те, що в ній вдалося дотримати балансу.

Також вам буде цікаво: Marantz PM/ND8006. Огляд журналу HI-FI NEWS [UK]

ПЛЮСИ

Відмінний баланс масивності, масштабності та детальності в звучанні, простота підбору посилення, ціна

МІНУСИ

Великим колонкам потрібно багато місця, і фазоінвертори на задній панелі положення не спрощують

Мітки: dali

Leave a Comment