Інтегрований підсилювач-ЦАП Rotel Michi X5 Series 2. Журнал SoundStage!

Posted by admin 14.04.2024 0 Comment(s) Hi-Fi події,

Автор Філіп Бодетт

Коли в 2019 році після двадцятирічної перерви знову з'явилася лінійка Rotel Michi, я був захоплений зненацька. Не те, щоб я не думав, що коли-небудь знову побачу продукцію Michi — я взагалі не знав, що Michi існує! Mea culpa. (Моя провина — лат. — прим. перекл.)

Влітку я знову був здивований, коли мені запропонували ознайомитися з новим флагманським інтегрованим підсилювачем-ЦАПом Michi, X5 Series 2. Оригінальний X5 був представлений в 2019 році; я не очікував, що оновлена модель з'явиться так скоро. Схоже, що після 20 років відсутності на радарах високого класу, Rotel Michi повертається з реваншем.

Відродження

Я не заглиблюватимусь в історію Michi. Простіше кажучи, це — верхній ешелон японського виробника електроніки Rotel.

Нещодавно я розмовляв з Дареном Ортом (Daren Orth), технічним директором Rotel, і дізнався, що воскресіння Michi не входило в їхні плани, принаймні, спочатку. Як свідчить історія, компанія Rotel витратила два роки на розробку технологічної платформи для нової лінійки продуктів. Спочатку основним завданням Дарена при розробці компонентів на цій платформі було просто перевершити продуктивність існуючих продуктів Rotel. Однак, підкріплений впевненістю своїх інженерів у тому, що вони зможуть це зробити, він став більш амбітним і поставив перед ними завдання піти на крок далі і розробити ці компоненти революційно новими. Результат перевершив його власні очікування.

Нова лінійка продуктів була значним кроком вперед порівняно з іншими пропозиціями Rotel як за експлуатаційними характеристиками, так і за естетикою (промисловий дизайн нових компонентів було замовлено відомій лондонській фірмі Goodwin Hartshorn). Було вирішено, що вони досить виразні, щоб заслуговувати на окрему марку серії — і таким чином відбулося відродження Michi.

Новий ЦАП

Коли я прочитав прес-реліз інтегрованого підсилювача-ЦАП X5 Series 2, то був вражений, дізнавшись, що в новій моделі в цілому 99 змін. Моєю першою думкою було, що, можливо, вони поспішили виставити оригінальний X5 за двері. Але причина, як виявилося, була технічною.

Коли Дарен і його команда почали працювати над наступним поколінням компонентів Michi, вони експериментували з ЦАП декількох виробників. Врешті-решт вони зупинилися на ESS Sabre ES9028PRO, гнучкому восьмиканальному ЦАП, який можна налаштувати в стерео режимі з чотирма каналами для лівого аудіосигналу і чотирма для правого. Перехід від ЦАП AKM, що використовувався в серії Michi 2019 року, до нового чіпа Sabre став причиною більшості цих змін. Початкова реалізація ES9028PRO звучала не дуже добре, пояснив Дарен. Для досягнення оптимальної продуктивності цього чіпа були потрібні значні модифікації навколишньої архітектури. Співпраця над покращенням периферійної схеми між Rotel та інженерами ESS зайняла цілий рік. Зрештою, за словами Дарена, завдяки новому ЦАП компанія Rotel досягла точнішого звучання і нижчого рівня шуму, ніж це було можливо з ЦАП, який вона замінила.

Фізичні характеристики

Будь-який опис X5 S2 слід розпочинати з кількох слів про його зовнішній вигляд. Одним словом, він чудовий. Вагою 92,6 фунта і розмірами 7,6" В × 19" Ш × 17,8" Г, (42 кг і 19 х 48 х 45 см — прим. перекл.) включаючи масивні бічні радіатори, які усувають необхідність у вентиляторах, X5 S2 просто величезний. Але гарне чорне матове покриття корпусу, приваблива скляна передня панель і чіткий TFT-дисплей надають йому чистий, сучасний вигляд. Він випромінює якість, не привертаючи до себе зайвої уваги.

На передній панелі, поряд з дисплеєм високої роздільної здатності, розташовано дві ручки вибору входів і регулювання гучності, які мають міцний корпус і працюють плавно. Роз'єм для навушників 1/4″ і кнопка увімкнення/вимкнення живлення доповнюють інтерфейс передньої панелі.

На задній панелі вісім важких покритих платиною клем дозволяють використовувати звичайний і двопровідний режими. Задня панель неймовірно акуратна, з аналоговими, цифровими роз'ємами та клемами акустичного кабелю, розташованими в трьох заглиблених рядах.
X5 S2 постачається з суцільнометалевим пультом дистанційного керування з ідентичною обробкою. Він чистий і не захаращений, а його глянцеві чорні кнопки розташовані в інтуїтивно зрозумілому порядку.

Підключення

Для живлення нового ЦАП X5 S2 має три оптичні (TosLink) і три коаксіальні (RCA) входи S/PDIF, які можуть приймати дані в форматі PCM до 24 біт/192 кГц. Також доступний вхід USB-B, який за замовчуванням підтримує аудіоклас 1.0 (до 24/96), але також підтримує клас 2.0 (до 32/384) після встановлення відповідного драйвера для Windows, що надано на флеш-накопичувачі. (MacOS за замовчуванням підтримує до 384 кГц через USB класу 2.0.) Вхід USB також підтримує до DSD256. X5 S2 сумісний з MQA і сертифікований Roon, але я не користуюся цими можливостями і не тестував їх.

Невелика антена на задній панелі X5 S2 натякає на можливість потокової передачі даних через Bluetooth. Сумісність з кодеками AAC і aptX HD дозволяє покращити якість звуку через Bluetooth. Зазвичай я використовую Bluetooth лише для випадкового прослуховування з навушниками або портативною колонкою. Я спробував — він працював, але я теж не використовував його для критичного прослуховування. Хоча більшість власників навряд чи використовуватимуть Bluetooth як основне джерело, це дуже зручна функція, особливо на вечірці, оскільки дає змогу комусь ще керувати плейлистом.

X5 S2 приймає аналогові сигнали через будь-яку з чотирьох пар небалансних (RCA) або балансних (XLR) входів. Вбудований фонокорректор (з клемою заземлення) може обслуговувати картридж з рухомим магнітом або рухомою котушкою, але вхідна чутливість і навантаження імпедансу не регулюються; вони фіксовані на рівні 5,7 мВ і 47 кОм для першого типу, 570 мкВ і 100 Ом для другого. Я люблю слухати вініл і з нетерпінням чекав можливостей X5 S2 для цього.

X5 S2 має багато спільного з ДНК свого попередника, не в останню чергу завдяки подвійним малошумним тороїдальним силовим трансформаторам, які повністю виготовлені на власному виробництві, це з гордістю підкреслив Дарен. Хоча аутсорсинг таких компонентів, як ці, може знизити виробничі витрати, намотування трансформаторів власними силами забезпечує стабільність і якість, зазначив він. Ці трансформатори живлять чотири високоефективні накопичувальні конденсатори ємністю 22 000 мкФ, з'єднані паралельно, які надають X5 миттєвий доступ до живлення. Дарен порівняв ефект цих конденсаторів зі здатністю електромобіля до прискорення: бензиновому автомобілю, навіть дуже потужному, потрібен певний час, щоб прискоритися, коли водій натискає на педаль газу; електромобіль реагує майже миттєво. Завдяки такому великому запасу потужності вихідний каскад X5 може швидко запускатися і зупинятися. Michi — це "електромобіль в аудіо", — пожартував Дарен.

X5 S2 може похвалитися величезною вихідною потужністю 350 Вт на 8 Ом, яка майже подвоюється до 600 Вт на 4 Ом. Я не побачу результатів вимірювань до публікації цього огляду, але враховуючи, що згідно з нашими власними вимірами, продуктивність оригінальної X5 легко перевершувала її опубліковані характеристики, у мене немає причин сумніватися в цих специфікаціях. (Я аплодую компаніям, що консервативно ставляться до специфікацій своїх продуктів!) Новий X5 S2 від Michi має бути принаймні таким же потужним, як і оригінальний X5, і очікувано здатний виводити на високу гучність усі колонки, окрім найнижчого імпедансу, навіть у великих приміщеннях.

Вихід попереднього підсилювача дозволяє обійти секцію підсилювача і відправити сигнал джерела на зовнішній підсилювач. Пара моно сабвуферних виходів, кожен з яких підсумовує обидва канали, дозволяє підключити до X5 S2 один або два сабвуфери.

Інтеграція з системою автоматизації можлива через порт RS232 і послідовний кабель DB9 або через порт Ethernet, який також можна використовувати для підключення до мережі і завантаження оновлень програмного забезпечення. Порт USB з живленням також можна використовувати для оновлення програмного забезпечення (або для заряджання USB-пристроїв).

Тригер 12 В вмикає живлення X5 S2, коли вмикається сумісний підключений компонент. Гніздо 3,5 мм для підключення зовнішнього ІЧ-датчика стане в нагоді, якщо пристрій розміщено в шафі, де вбудований датчик на передній панелі буде заблоковано. Стандартний ІЧ-приймач, підключений до цього роз'єму, можна розмістити там, де сигнал доступний, і ретранслювати командні сигнали з пульта дистанційного керування на пристрій.

Налаштування

X5 S2 був занадто великим для моєї стійки, тому, коли Шелдон (Sheldon) і Джефф Гінн (Jeff Ginn) з Kevro International (канадський дистриб'ютор Michi) привезли його до мене додому, вони були настільки люб'язні, що не лише спустили його вниз і встановили, але й привезли з собою платформу для підсилювача Norstone, щоб Michi не стояв на підлозі. Налаштування було типовим і простим: Я підключив свої джерела і колонки, і все запрацювало без проблем.

Функціональність X5 S2 можна широко кастомізувати. Можна перейменувати входи, встановити фіксований вхідний рівень, обійти регулятори тембру, а також відключити входи, що не використовуються (що я і зробив майже відразу, оскільки більшість з них мені не потрібні). На рівні гучності можна встановити абсолютний максимум, а також максимальну гучність одразу після увімкнення. Для цифрових входів режим Signal Sense, коли його активовано, може відстежувати потік даних на наявність аудіосигналу. Якщо протягом десяти хвилин сигнал не виявляється, пристрій переходить в режим енергозбереження, але знову вмикається, як тільки сигнал буде виявлено. Яскравість дисплея регулюється, і його можна налаштувати на роботу як стерео VU-метра або як аналізатора спектра. Я коротко протестував цю функцію, але вимкнув її для прослуховування, оскільки візуалізація відволікала увагу. Однак я оцінив функцію відображення частоти дискретизації та довжини слова, яка супроводжує цифровий вхід.

Шелдон сказав мені, що X5 S2 вже напрацював близько 70 годин до того, як прибув до мене додому, тому я просто дав йому трохи прогрітися і почав прослуховування з невеликим запізненням. Серед перших альбомів, які я поставив, був "Boys for Pele" Торі Амос (Tori Amos) — (CD, EastWest Records A2 82862), один з моїх стандартних записів для прослуховування. Перший трек, "Horses", містить голос Амос і фортепіано, який починається досить різко з однієї ноти, що повторюється протягом майже двох хвилин. Саме звук фортепіано надає цьому запису глибини, і X5 S2 чудово передав це відчуття простору.

"Professional Widow" має схожу секцію, вокал з фортепіанним супроводом, і знову я чітко відчув, що обидві частини висять у просторі на великій і глибокій сцені. У широкому діапазоні матеріалу я постійно знаходив безпосередність у подачі Michi, яка змушувала мій інтегрований підсилювач Bryston здаватися невимушеним.

У пісні "Father Lucifer" багатодоріжковий вокал був кришталево чистим, дуже артикульованим і чітко окресленим у передній частині кімнати, простягаючись від колонки до колонки. Коли грала труба, вона була зображена далі на сцені, ніж я звик до цього запису, створюючи ще більш глибоку звукову сцену. Вокал, фортепіано, бас та інші інструменти — все було неймовірно добре розмежовано. X5 S2 також був надзвичайно відкритим, розкриваючи все, що міг запропонувати цей запис. Важко було не припинити те, що я робив, і зосередитися на цьому звучанні; воно заволоділо моєю увагою.

Потім я переключився на інший мій стандартний вибір для прослуховування — "Belkis, Queen of Sheba" з альбому оркестрової музики Отторіно Респігі (Ottorino Respighi) у виконанні оркестру Міннесоти під керівництвом Ейдзі Оуе (Eiji Oue) — (CD, Reference Recordings RR-95CD). Стрімкий темп і хвилююча динаміка третьої частини, потужного "Воєнного танцю", були виконані Michi з легкістю, надаючи твору тривожної актуальності. Оркестр Міннесоти розкинувся переді мною на широкій, глибокій сцені, а я був поруч, сидячи за кілька рядів від центральної сцени в Оркестровому залі в Міннеаполісі, де цей твір був записаний.

Багато років тому, коли я вперше почув "Belkis, Queen of Sheba", саме лютий "War Dance" справив на мене найбільше враження. Не потрібно заглядати далі назви, щоб зрозуміти, що ця музика заохочує до гучного відтворення, і тепер, маючи в розпорядженні 350 Вт, я дозволив собі вільно поводитися з гучністю. Результат був передбачуваним: мої вуха вщухли задовго до того, як X5 S2 продемонструвала будь-які ознаки напруження або будь-яких змін у звучанні. Вона не здригнулася, зберігаючи чистоту і сильні баси на тій гучності, на якій я наважився її виставити.

Відтворення басів у X5 S2 було надзвичайно хорошим, що, ймовірно, можна пояснити його величезним запасом потужності. В альбомі за альбомом X5 S2 відтворювали надзвичайно потужний, чітко контрольований бас. Кожна з золотих колонок Monitor Audio оснащена парою 8-дюймових динаміків і здатна копати досить глибоко, коли це потрібно. X5 S2 через Gold 300 зарядила мій простір для прослуховування чистим, потужним басом без жодного здригання. Вони влучно передали стукітливі ритми твору, надавши йому великого драматичного ефекту.

Серед багатьох реквіємів класичного канону квінтесенція Моцарта (Mozart), безсумнівно, є найпопулярнішим твором. Ще один улюблений реквієм — це реквієм Габріеля Форе (Gabriel Fauré). У той час, як музичне оформлення Моцарта жахливе, музика Форе ніжна, як колискова — адже сам композитор описував її як "колискову смерті". Мій запис цього твору за участю Corydon Singers та Англійського камерного оркестру під керівництвом Метью Беста (Matthew Best) — (CD, Hyperion, CDA66292) був чудово відтворений на Michi. Мені особливо сподобався чудовий, неземний вокал, який надає цьому запису аури простору, що відображає чудову акустику місця запису, церкви Святого Іуди на пагорбі в Лондоні. Реквієм Форе настільки сповнений світла і надії, що є повною протилежністю похмурому твору Моцарта. X5 S2 з його нейтральністю і низьким рівнем шуму відійшов на другий план і дав мені змогу повністю відчути це виконання, як воно було записано.

Вбудований ЦАП

Отримавши уявлення про те, як X5 S2 працює з зовнішнім ЦАП, я продовжив прослуховування за допомогою вбудованого ЦАП Sabre.

Я почав з пісні "Your Rocky Spine" з альбому Great Lake Swimmers' Ongiara (CD, Nettwerk 30691 2), записаного в Лондоні, в залі Aeolian Hall в Онтаріо. Це чудовий альбом, як за музикою, так і за звучанням. X5 S2, оснащена ЦАП, намалювала чітку звукову картину виконавців з виразними контурами по всій передній частині кімнати. Проте образи музикантів були однозначними з обома ЦАПами, а тональність інструментів була нерозрізненою між ними.

Єдиним аспектом презентації, що відрізняв зовнішній ЦАП від Michi, була візуалізація акустичного простору, яка була більш відчутною в Michi. Навколо інструментів було більше повітря, і реверберація приміщення була більш помітною. Можливо, Michi тихіші, і це могло вплинути на таке сприйняття, але я не впевнений, що це так. Це була єдина відмінна характеристика між цими двома ЦАПами, наскільки я міг судити, але різниця була ледве помітною. Більше того, це посилене сприйняття простору, яке викликав ЦАП Michi, не завжди було присутнє.

На "Plainchant: Pange lingua" з альбому The Tallis Scholars Sing Josquin (CD, Gimell CDGIM 206), наприклад, обидва ЦАПи були нерозрізненими на мій слух і однаково добре відтворювали величезний акустичний простір каплиці Мертон-коледжу в Оксфорді, де було зроблено запис. Захоплений цією прекрасною музикою, я повністю перенісся на задню лаву цієї старовинної каплиці, де далекі, потойбічні голоси, здавалося, збільшували велич простору. Обидва ЦАПи чудово передали вишуканий спокій цього твору.

На "Mule Variations" Тома Вейтса (Tom Waits) — (CD, Anti-/Epitaph Records 86547-2) обидва ЦАПи подарували мені дуже музичну, багату на деталі презентацію. Голос Вейтса звучав грубувато, його гітара — пронизливо, а бас — повноцінно. Знову ж таки, моє сприйняття простору було дещо кращим з ЦАПом Michi, але в іншому мені було важко розрізнити їх, оскільки вони мали дуже схожі звукові характеристики. Якби мені довелося вибирати між ними, я б зупинився на Michi, але, чесно кажучи, я був би задоволений і тим, і іншим.

Вбудований фонокорректор

Я почав з прослуховування альбому Massive Attack "Protection" на CD, але в підсумку перейшов на вініл (LP, Circa LC 3098). Protection добре звучить на CD, але я віддаю перевагу більш теплому звучанню на вінілі і використовував його для тестування вбудованої фонотеки Michi.

З зовнішнім фонокорректором, м'ясистий бас на "Better Things" миттєво привернув мою увагу. Він забезпечив міцний фундамент для треку. Голос Трейсі Торн у лівому каналі був напрочуд чистим; найм'якіші сибілянти були легко чутні. Відтворення було до того тихе й відкрите, що сибілянтам нікуди було сховатися.

Вібрація джунглів "Karmacoma" була експансивною і, знову ж таки, підкріплена глибоким, теплим басом. Похмурі ефекти із задньої частини сцени підкреслювали похмуру атмосферу і, особливо на вінілі, сприяли більш повному сприйняттю. На CD "Karmacoma" мав більш потужний бас і більш чисте звучання в цілому. Сибілянти були приглушені на цифровому записі, що зробило вокал Торна більш солодким.

Перехід на фонограму Michi виявився цікавим. Перше, що я помітив, це те, що він давав багато посилення; мені довелося значно зменшити гучність, щоб компенсувати це. Друге, що я помітив, — це те, що він звучить дуже добре. Коли я знайомився з функціями X5 S2, то звернув увагу на те, що в ньому немає можливості змінювати ємність і імпеданс навантаження на фонокоректорі. Проте виявилося, що він надзвичайно добре поєднується з картріджем MC.

Фонокоректор Michi's забезпечив сильний, теплий бас і чистий вокал, який, здавалося, виринав з міксу. Його вінілова презентація мала таку ж безпосередність, яку я чув, слухаючи компакт-диски. Обидва фонокоректори звучали чисто, і якщо ви не віддаєте перевагу більш соковитому звучанню, кожна з них має свої переваги.

Переходячи до прелюдії з опери Жоржа Бізе (Georges Bizet) "Кармен" (LP, RCA Victor LM-6102), з вбудованим фонокорректором зображення було трохи округлішим, трохи нечітким. Проте, відтворення вінілу на Michi з використанням вбудованого фонокорректора було дуже приємним — навіть більше, ніж я очікував. Якби я купував X5 S2, я б не поспішав встановлювати зовнішній фонокорректор.

Висновок

Як людина, яка чула свою порцію інтегральних підсилювачів — я займаюся оглядом компонентів з 2006 року — можу однозначно сказати, що X5 S2 від Michi пропонує багато чого за свої гроші. Я б не здивувався, якби мені сказали, що він коштує 15 тисяч доларів. На ринку є інтегровані підсилювачі з більшим набором функцій: корекція приміщення, управління басами, мережева трансляція та інші. Однак, жоден інший відомий мені інтегральний підсилювач не може похвалитися потужністю 350 Вт на 8 Ом і 600 Вт на 4 Ом. Якщо ви шукаєте потужний інтегрований підсилювач з першокласним ЦАП і фонокорректором, який не має аналогів у конкурентів, то Michi X5 S2 не має собі рівних.\

Також вам буде цікаво: Стерео підсилювач Rotel Michi X5 S2 у парі з акустичною системою Bowers & Wilkins 805 D4

Приєднуйтесь до telegram-чату, де всі свої, і де можна поспілкуватись у будь-який час!

Leave a Comment