Refurbished, або "сірий імпорт". Частина

Posted by admin 17.04.2024 0 Comment(s) Hi-Fi події,

Автор Юліан Зарембовський

Цілком сучасну апаратуру, і не тільки її, як виявилося, можна купити набагато дешевше. Але ж не треба й забувати приказку про «безкоштовний сир». Що варто знати про все це — читайте.

Що, власне, відбувається

Ця стаття називається Refurbished — "відновлене". Назва не повна, просто для стислості. В останні роки Hi-Fi апаратуру відомих брендів на території України стало можливим купити за набагато нижчою ціною. І це приваблює покупців, що цілком нормально.

При цьому покупці не можуть не помітити певних нісенітниць. Заповітний апарат не вдасться навіть роздивитися – продавець знаходиться в іншому місті, найчастіше, десь у західних областях. На запитання про те, як оформити гарантію, якщо товар надходить, наприклад, Новою поштою, відповідь стандартна: «Ну, якщо з ним за два тижні щось трапиться, то...» або «За таку ціну гарантій не даємо, хочете — купуйте, хочете — ні».

І дійсно, апаратура, як варіант, надходить, ще й у новенькій коробці з різними фірмовими написами, надрукованими на ній. (Зазначу, що на замовлення виробники тари надрукують усе, що завгодно). У коробці може бути навіть інструкція зрозумілою мовою. Правда, якщо подивитися, скажімо, ролик на Youtube про розпакування цієї моделі, то виявиться, що комплект документації насправді більший у рази, що в упаковці застосовано, наприклад, фірмовий маркований скотч, що написи та малюнки, можливо, ті ж самі, але розташовані не так і не в тому кольорі, а приладдя в комплекті (які-небудь білі рукавички, серветки, викрутки, спеціальні кріплення а іноді навіть кабелі і т. ін.) зовсім відсутні.

Але кого це, в принципі, обходить? Включили — начебто все працює. Ну, скажімо, без написів на дисплеї зрозумілою мовою — так це не головне. Працює! І зауважте, набагато дешевше, а це головне.

За що та кому ми платимо

Тут і треба розповісти про ціну. Звідки вона береться і чому вона така, ніж інша. Останнім часом багато авторитетних виробників прагнуть, щоб у всіх країнах ціна продукції була однаковою. Цього непросто досягти, але це важливо. Покупець отримує справедливий підхід і розуміння, що хоч би де він знаходився, всі в рівних умовах. А виробник у жодному разі не повинен «конкурувати сам із собою», коли в одних магазинах товар пропонується за однією ціною, а в інших — дещо дешевше.

Ціна про яку йдеться, крім витрат на розробку та виробництво, на купівлю комплектуючих, на відрахування власникам прав на технології та патенти, включає ще багато інших витрат. Перелічу лише деякі — нам, як споживачам, про це варто знати.

Отже, продавець у країні-імпортері сплачує мито. Окремих грошей коштує сертифікація кожної моделі, наприклад, на відповідність санітарним нормам, нормам утилізації, вимогам по радіовипромінюванням (усі ці Wi-Fi та Bluetoth-модулі). Плюс витрати на транспортування, зберігання, утримання торгових точок — оренда, комуналка, зарплати — все це входить у ціну. І, головне, ця ціна дійсно справедлива.

Натомість у покупця є можливість прийти до обладнаного торгового залу. Отримати консультацію у спеціаліста. Подивитися, помацати, послухати, порівняти. Отримати повну інформацію з усіх питань — сучасна апаратура це все ж таки непросто! А потім сказати «Я подумаю...», чемно попрощатися з консультантом і вдома, у спокійній обстановці, замовити ретельно підібраний апарат за набагато приємнішою ціною. Да, саме так іноді й відбувається.

Що ми отримуємо

Та чи можна дорікнути покупцю за те, що він шукає де дешевше? Ні в якому разі! Ми спробуємо просто пояснити, чому дешевше. Усі ці статті витрат продавець дешевої апаратури зумів оминути. Пропонований товар було завезено в країну в обхід митних правил, наприклад, як металобрухт. Тому і коробки, в які він упакований – стандартний гофрокартон – надруковані не на замовлення виробника точно за його специфікаціями, а зроблені схоже. Інструкція — завантажили з Інтернету, надрукували на принтері та пошили степлером. Комплектне приладдя — а де його взяти? «Піпл хаває», оскільки ціна... Але чому вона низька, чому таке взагалі можливе, адже ми самі відзначали, що всі виробники прагнуть тримати однакові ціни скрізь?

Встановлена плата із заводської відбраковки. Швидше за все вкрадена китайцями з утилізації. У кількох місцях відсутня пайка. Результат — пристрій — Denon DCD-A110 пропрацював місяць

А ось на цьому можна зупинитись докладніше. Одне з головних джерел такого товару — Refurbished. Відновлені зразки. Те, що повернули за гарантією, не продане, бо було пошкоджено під час транспортування та зберігання, використовувалося як виставковий зразок, зібране з крадених частин (є й таке), було зібрано на заводі, але не пройшло контроль. Відправляти такі вироби на переробку для великих фірм-виробників нерентабельно, якщо їх можна продати. Все це збирається з усього світу і йде до майстерень. Ремонт — справа дуже дорога, відтак там особливо не морочаться.

Все, що не запрацювало з «пів-штурху», дійсно йде на переробку. А ось те, що запрацювало, вирушає у продаж з наклейкою Refurbished (відновлено), за найнижчою ціною. Мало того, те, що мало вирушити на переробку, його можна також викупити з «чорного ходу», спробувати відремонтувати власними силами (у нас це обійдеться в рази дешевше, ніж, скажімо, у Бельгії) — і теж відправити у продаж.

Паралельно можна зробити бізнес і на більш вінтажній аудіоапаратурі, підсилювачах, плеєрах, акустиці, які, зважаючи на величезні ціни на ремонт, на Заході прийнято просто викидати або віддавати за безцінь.

Висновки

І дійсно, саме так, як ви і здогадалися, я маю бажання залякати всіх потенційних покупців Refurbished. Визнаю, що є шанс купивши такий апарат, весь термін служби насолоджуватись його бездоганною роботою. Але наскільки великий цей шанс? Давайте рахувати «на пальцях»:

- Проблеми з локалізацією та прошивками. Сучасна апаратура — це майже завжди програмне забезпечення. І розробник абсолютно не зацікавлений у тому, щоб хтось у ньому копирсався... Тому написані «на коліні» програми перекладу інтерфейсу зрозумілою мовою та інші, зазвичай, працюють «криво». Оновлення? Можете про них забути. Зненацька замість зрозумілих написів з'явилися ієрогліфи? Вчіть китайську. Зникли пункти меню? Спробуйте перезавантажити. Не допомагає? Ну, тоді не знаю...

- «Відстрочені» дефекти. Якщо замінити один компонент схеми іншим, схожим (дешевшим або тим, що опинився під руками), — схема, можливо, й працюватиме. Але як довго і наскільки добре? Пам'ятаєте, як виробник розповідав про якісь референсні деталі? Їх цілком можна замінити на інші. Ну, буде трохи більше шуму і спотворень — так воно майже непомітне. А ось тут коробка була під дощем, вода потрапила на плату.

Сліди вологи, які спричинили повну непридатність ресивер Denon AVC-X 6500. Наступний ремонт — 400 євро

Або не зовсім вода. І пайка пішла окислюватись. Не одразу, через пару місяців...
- Ну, гаразд, зрештою, зламалося — буває. Відремонтуємо. Тільки не забувайте, що в офіційну гарантійну майстерню здати вашу покупку не вийде, не кажучи вже про інші права нормального споживача. Ви ненормальний. Вам – до «неофіціалів». Але тут свої проблеми. Адже часи 40-ватних паяльників минули.

Сучасний поверхневий монтаж потребує паяльних станцій, мікроскопів та фірмового сервісного обладнання. Його не встановиш на кухні. І коштує все це дорого. Або дуже дорого. Відтак, ремонт справді втрачає сенс. Тим більш, що сам виробник такого ремонту не передбачає. У крайньому випадку замінюється вся плата, а краще весь апарат. А от зламаний продадуть вам.

Не думаю, що вам потрібні геть усі ці подробиці. Тоді поговоримо про високе. Про патріотизм і справедливість. За надто дешевими цінами продається крадене. І не вдаватимемо, ніби нам про це невідомо. Вигідно – купили. Ось тільки держава не отримала своїх грошей. Не збудувала, не захистила, не посилилася. Чесний продавець, який усе зробив, як треба, після реклами якого покупець контрафакту й зацікавився моделлю, в решті решт також зазнав збитків. Це статистика, але так, він розраховував і на ці гроші, але їх одержав, по суті, шахрай. Результат? Програли усі. І покупець — насамперед. А він, шахрай, мабуть, теж програє. Давайте подумаємо, як зробити, аби це сталося якомога швидше.

Також вам буде цікаво: ТОП бюджетних Hi-Fi систем

Приєднуйтесь до telegram-чату, де всі свої, і де можна поспілкуватись у будь-який час!

Leave a Comment